Historia »

Sułków przynależał do parafii oraz dekanatu Wieliczka z kościołem Parafialnym pw. Świętego Klemensa. Jednak w związku z rozległością Sułkowa od ul. Niepołomskiej po ulicę Gdowską oraz drogami lokalnymi, naówczas bardzo ubogimi, ziemnymi, Sułkowianie uczęszczali, najczęściej idąc pieszo, niezależnie od pogody, na Msze święte tam, gdzie było najbliżej, czyli do kościołów w Wieliczce, w Strumianach czy Biskupicach, a także do kaplicy w Zabawie, przemierzając ścieżki przez tzw. Paświska. Jeszcze trudniej było z nauką religii po II wojnie światowej, gdy w czasach komunistycznych została usunięta ze szkół. Dzieci z Sułkowa uczęszczały na katechezę do kościoła w Strumianach ale i Biskupicach (gdyż z racji przynależenia do Gminy Trąbki, Szkoła Podstawowa była w Przebieczanach). Później były nauki chrześcijańskie pobierane w Sulkowie, szkoła podstawowa dla klas I i II mieściła się w domach prywatnych: Państwa Piechówków (przy stawie),  Anny i Władysława Parów, Państwa Kuczajów, Agnieszki Zabawa. Wszystkich przedmiotów i religii uczył Ignacy Szybowski zaś do Pierwszej Komunii Świętej przygotowywał ksiądz z Parafii pw, Św. Klemensa.  Małżeństwa zawierane były w  kościele parafialnym w Wieliczce.


Aż przyszła oczekiwana chwila, gdy zbiegło się wiele korzystnych okoliczności. Inicjatywę budowy wraz z zaofiarowaniem na ten cel bardzo dużego wkładu finansowego, podtrzymywał Bolesław Piotr Tańcula. Zbiegł się ten fakt z zamysłem księdza dziekana Zbigniewa Gerle, aby z potężnej wielickiej parafii obejmującej znaczną część Wieliczki i okolicznych miejscowości, utworzyć parafie lokalne. Stanisław Kania wspomina, że wcześniej był z Panem Tańculą u wielickiego ks. proboszcza Kazimierza Gałońskiego, który powiedział, że przyjdzie nowy proboszcz, by z nim rozmawiali. Poszli więc ponownie, gdy objął Parafię ks. Zbigniew Gerle. I otrzymali „zielone światło”. Bolesław Piotr Tańcula wraz z Józefem Kupcem odwiedzali okoliczne kościoły i kaplice, czynili pomiary, obserwacje. Objechali później kilka proponowanych lokalizacji i ks. proboszcz Gerle wybrał miejsce, w którym świątynia znajduje się obecnie.
Komitetu Budowy Kościoła, który pierwotnie tworzyli: Bolesław Piotr Tańcula i Józef Kupiec. Ukształtował się skład, w którym już od 29 stycznia 1995r. cały czas pracowali: przewodnicząca Agnieszka Zabawa,  skarbnik Józef Kupiec, Stanisław Kania, Kazimierz Bąk, Władysław Bochenek, Wiesław Kuczaj, Zofia Szufla, Eugenia Piechówka, Barbara Luraniec, Janina Kania, Bogumiła Dębowska, Stanisław Lach, Stanisław Dymora i oczywiście szczególnie Bolesław Piotr Tańcula. Ta grupa,później wraz z ks. Andrzejem Kamińskim poprowadziła budowę bardzo sprawnie i niezwykle szybko, wraz z całą społecznością parafii.


Wpierw wybudowano na placu budowy zadaszenie w kształcie szopy betlejemskiej, gdzie Msze święte odprawiane były od 16 czerwca 1996r., (kiedy tu  poświęcono krzyż i plac pod budowę), co niedzielę, o godz. 8.00. Pierwszą koncelebrowało czterech księży, pośród nich ks. Stefan Urban, który był tu katechetą, homilię wygłosił ks. dziekan Zbigniew Gerle. Ofiary zbierane na tacę przeznaczane były od tej pory na budowę świątyni. Szkoła i katecheza była wówczas w domu Agnieszki Zabawy.  Zaraz po tym ks. Urban otrzymał nominację na proboszcza w innej parafii Archidiecezji Krakowskiej i ks. dziekan Zbigniew Gerle oddelegował do Sułkowa ks. Andrzeja Kamińskiego, który objął katechezę i od samego początku prowadzenie budowy kościoła.


Kościół wybudowano w jednym roku! A praktycznie w lecie 1997r. Wszystko wykonywano systemem gospodarczym, co umożliwiały jeszcze warunki pozwolenia na budowę. Inspektorem nadzoru był Andrzej Wędzicha. Parcelę już wcześniej kupił Bolesław Piotr Tańcula od Mariana Pary. Została później przekazana Komitetowi Budowy Kościoła i Parafii.
19 maja 1997r. nastąpiła oczekiwana i radosna chwila, otrzymano oficjalne pozwolenie na budowę. Kilka dni później, 23. maja, wykonano pierwsze wykopy pod fundamenty. Budowę rozpoczęto 7 czerwca Mszą Świętą. W Kronice kościoła czytamy, że ofiarność naszej wsi nie ustawała, ludzie angażowali się całymi rodzinami. Mury zaczęto stawiać 16 lipca. Do pracy na budowie przychodziło zwykle kilkunastu, czasem kilku ale i 30 mieszkańców. Przychodziła też do pomocy młodzież, kobiety, podawać cegły czy do prac porządkowych. Mieszkańcy gotowali dla pracujących obiady. 29 lipca powstała płyta nad zakrystią, 12 sierpnia nad chórem, mury rosły w oczach, „robota szła”. A gdy potrzebowano do pracy więcej ludzi, w Sułków „ruszali” Eugenia Piechówka, Zofia Szufla, Agnieszka Zabawa i Kazimierz Bąk zapraszając do pomocy. Zawsze można było liczyć na Jana Tańculę, Stanisława Bednarczyka, Władysława Parę, Józefa Gawlika, Jana Wronę, Wojciecha Szuflę, Waldemara Bochenka z trzema synami. Innych, gdy tylko mogli przyjść. I tak 28 sierpnia zakończono budowę murów.


Mszę Świętą 4 sierpnia, w niedzielę, na placu budowy, przy wzniesionych murach odprawił ks. dziekan Zbigniew Gerle. A już 4 października 1997r. kardynał Franciszek Macharski, Metropolita Krakowski, oddając świątynię Bogu, przez ręce Matki Bożej Wniebowziętej, poświęcił zaczyn budowli i wmurował kamień węgielny (kamień z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej z Wieliczki). Pamiątkowa tablica poświadczająca ten fakt i wskazująca miejsce, znajduje się z lewej strony wejścia do kościoła. W ciągu lata 1997 roku kościół wybudowano i położono na nim dach. Konstrukcję dachu, okna wyłożono folią, założono prowizoryczne drzwi i już od pierwszej Mszy świętej z dziękczynieniem i wzruszeniem odprawionej 16 listopada 1997r., kolejne były celebrowane w kościele. „Wiara była zgrana” - mówili serdecznie wspominając ten czas, podczas spotkania o historii budowy: Józef Kupiec, Agnieszka Zabawa, Stanisław Kania, Stanisław Kocwa i sołtys Adam Bochenek.


Później przyszedł czas na tynkowanie, malowanie. Na początku 1998r. pokryto dach blachą dachówkową, założono rynny, fasowania oraz instalację elektryczną. Do prac przystąpili w darze serca Sułkowianie: Józef Janus, Ryszard i Andrzej Kania, Adam Teper wykonując ocieplenie, suche tynki, Zbigniew Tańcula instalację wodną i sanitarną, Stanisław Wrona oszklił okna a wnętrze, także bezpłatnie, wytynkowała Firma Zdzisława Janusa. Posadzkę położyli: Ryszard Kania, Andrzej Kania, Mariusz Kruszyna, Krzysztof Koczwara.
Tabernakulum wbudowano  24 czerwca. Od tej chwili Pan Jezus przebywa tu cały czas w Najświętszym Sakramencie. 
Decyzję o budowie plebanii podjęli Mieszkańcy Sułkowa podczas Zebrania Wiejskiego 28 czerwca 1998r.
15 listopada 1998r. kościół został poświęcony, także przez ks. kardynała Franciszka Macharskiego.


14 kwietnia 1999r. pośród swoich, zmarł po zakończeniu pracy Komitetu Budowy, podczas zebrania w „Murowanicy” Bolesław Piotr Tańcula, syn Józefa i Karoliny, urodzony 23 stycznia 1916r. w Sułkowie, major Wojska Polskiego, weteran walk o wolność i niepodległość Polski, główny fundator kościoła w Sułkowie, w którym, na sułkowskiej ziemi, został pochowany.
Temat budowy cmentarza podjęto już w 2000r., gdy działkę o powierzchni 1,7 h ofiarował na rzecz parafii Sułków i Zabawa Ireneusz Tańcula.
Obraz w ołtarzu głównym był kilkakrotnie zmieniany, obecny namalowała Elżbieta Kalwajtys.


3 grudnia 2000r. erygowano Parafię dla Sułkowa i Zabawy, z kościołem parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sułkowie, ustanawiając ks. Andrzeja Kamińskiego pierwszym proboszczem. Uroczystości przewodniczył ks. bp Kazimierz Nycz.


Ksiądz Marian Gronowicz - nowy proboszcz od 15 września 2005r. Wtedy bowiem ks. Andrzej Kamiński został powołany na proboszcza Parafii w Szaflarach. Ks. Marian spędził wraz z Wspólnotą Sułkowa i Zabawy 17 lat, ubogacając ją duchowo, towarzysząc wiernym w radościach i smutkach, budując wspólnotę parafialną Sułkowa i Zabawy, będąc też katechetą w filii Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieliczce.

 

Obok plebanii, w odrębnej części budynku znajduje się filia Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieliczce. Wszystkim zależało, i taka była tradycja w Sułkowie, aby dzieci z klas 0, I, II i III pobierały naukę blisko domów.


Proboszczowie: 

  • ks. Andrzej Kamiński, budowniczy kościoła i od 2000r. do 2004r. pierwszy proboszcz;
  • ks. Marian Gronowicz (2004r. do 2021r.); 
  • ks. Tadeusz Skupień (od 1 lipca 2021 …. .

Wspólnoty:

  • Rada Parafialna,
  • Żywy Różaniec,
  • Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa,
  • Margaretki,
  • Służba Liturgiczna w Sułkowie i w Zabawie,
  • Oaza Dzieci Bożych,
  • Grupa Muzyczna,
  • grupy młodzieży przygotowującej się do sakramentu Bierzmowania.

Kościelnymi byli:

  • pierwszym Stanisław Kania,
  • +Antoni Bochenek,
  • +Kazimierz Bąk,
  • obecnie Klemens Kwieciński

Organiści:

  • Kinga Wojcieszko,  
  • obcecnie Tomasz Kantaruk.

Galeria »